Десет истини. Март 21 , 2015
Категории

За да разбулим митовете и объркващата информация предлагаме следните поясения относно най-честите заблуди за климатичните системи и инсталации.
1. Китайските производители не са за предпочитане
Не е вярно! Имайте предвид, че производството на климатици, а и много други съоръжения и уреди за бита се произвеждат в напълно автоматизирани линии. Елементите, детайлите и материалите, които се влагат, имат по-голямо значение, отколкото страната производител. На практика над 70% от компаниите в световен мащаб работят на принципа аутсорсинг - деловодството на организацията е на едно място, а производствените мощности и заводи - в друга страна. На българския пазар все по-рядко влизат имитации с неясен произход и без гаранция, но всеки купувач трябва да се информира преди да закупи - да е наясно с всички условия и гаранции.
2. Не трябва външното тяло да се монтира по-високо от вътрешното
Не е вярно! Има си стандарт и правила при монтажа, т.е. когато имаме маслен трап на тръбите, който не позволява изтичането на компресорно масло към вътрешното тяло, се осигурява нормална експлоатация на климатика и той работи нормално и дълго.
3. Климатикът пренася по тръбите свеж въздух и така климатизира
Не е вярно! По тръбите на климатика (две тръби) минава хладилен агент - фреон, който изпълнява затворен цикъл. Ако има теч на фреон - то причината може да бъде само от пропуск от дефектно тяло или некачествени връзки. При недостатъчно количество фреон, климатикът престава да работи и може да се повреди. Сплит системата не пренася въздух от улицата, а обработва наличния въздух в помещението.
4. Само инверторните климатици стават за отопление
Не е вярно! Всички съвременни климатици могат да работят в режим на отопление и охлаждане. Инверторните климатици са по-икономични системи с по-прецизен контрол и по-ниска консумация на електроенергия. Въпреки че цената им е по-висока от тази на обикновените климатици, след известен период на експлоатация разликата се изплаща от икономията на енергия и Вие ставате собственик на една отлична машина, която Ви пести пари.
5. Мултисплит системата е за предпочитане, когато искаме да климатизираме няколко помещения
Не е вярно! Мултисплит системите спестяват място, а не пари. Системите с едно външно и няколко вътрешни тела са подходящи за места, където е невъзможно разполагането на няколко външни агрегата по фасадата на сградата. Не се заблуждавайте, че мултисплит конфигурациите са по-скъпи - инвестицията е с много малка разлика в сравнение с моносплит. Съществен недостатък на системата е, че при авария губим цялата конфигурация и оставаме без климатик във всички помещения. Друг не по-малко важен проблем са шумът и вибрациите на по-големите външни тела.
6. С климатик отоплението е по-евтино
Вярно е! При условие, че имаме добра топлоизолация и дограма на помещението, можем да сме спокойни, че ще спестим пари и ще имаме комфорт и през студените зими.
7. High COP инвертори отопляват по-добре
Не е вярно! Отоплителната мощност и енергийната ефективност не е едно и също. Имайте предвид, че технологично, колкото един климатик е по-малък, толкова коефициентът на трансформация е по-голям. Приоритет при избора на климатик трябва да е отоплителната мощност - да е подходяща за помещението; след това избирате климатик с добра енергйна ефективност. Консултирайте се със специалист, който да Ви ориентира за подходящ климатик.
8. За гаранционни проблеми с климатика се обръщаме там, откъдето сме го купили
Не е вярно! Чиста загуба на време и на нерви е да се обаждате с гаранционни претенции в магазините - хипер маркети, които са просто търговци, откъдето сте си закупили конфигурацията. Гаранциите се покриват от "оторизираните сервизни групи" или по-просто казано - от фирмата, която Ви го монтира. Това, което трябва да направите, ако си купувате климатик от някой магазин, е да поискате повече информация за монтажната група, която ще Ви извърши монтажа. Най-добре за гаранционното обслужване е да си купите климатик от същата фирма, която ще Ви го монтира и пусне в експлоатация после.
9. Когато външното тяло на климатика се монтира на остъкления ни балкон, решаваме проблема със замръзването при ниски температури и климатизаторът ни работи без проблем
Не е вярно! Климатиците пренасят енергия, не я създават!!! Нека си представим най-простия случай: имаме стая с обем 20 кв.метра и остъклен балкон също 20 кв.м Понеже не е отоплявано и температурата ни е 5 градуса, пускаме климатикът в режим на "топло" за един час и в стаята ни температурата става 25 градуса. Това е чудесно, вече можем да съблечем пуловерите и да останем почти без дрехи в стаята, защото сме повишили температурата с цели 20 градуса. Но какво е станало с нашата тераса? Понеже, както казахме в началото, климатичната система не създава енергия, а само я пренася, температурата на терасата е спаднала с онези 20 градуса, които добавихме в стаята и е станала -15 градуса!!! Може да се окаже, че на терасата ни е по-студено отколкото в "студения" зимен ден.
Какво тогава се случва с ефективността на климатикът? Дали въобще той ще продължи да работи при тези ниски температури? Климатикът трябва да е на открито, защото се нуждае от голям въздухообмен, за да работи ефективно и ефикасно.
10. При избор на инверторен климатик се гледа максималната мощност
Не е вярно! В каталозите за инверторни климатици като характеристики се дават номинална, минимална и максимална мощност. Това се прави с цел потребителят да бъде запознат с възможностите на машината да се справя със зададената температура в помещението. Минималната мощност се дава в режим на поддържане при достигане зададената температура, максималната мощност климатикът развива при първоначално пускане до достигане на зададена температура. В случай че климатикът не може да достигне градусите, той продължава да работи, като черпи повече електричество и има голяма опасност да се повреди. Тук правим аналогия с автомобилите: не може да караме колата си постоянно с максималната скорост, която тя може да вдигне.